info@dresraozbasli.com
RAHİM KANSERİ

Rahim Kanseri

Rahim her ay adet kanaması ile dökülen ve rahim iç tabakası (endometrium) adı verilen bir doku içerir. Bu dokudan gelişen kanser türüne endometrium kanseri adı verilir.

Rahim kanseri, üreme organlarının kanserleri içinde en sık görülenidir ve genellikle menopoz sonrası ortaya çıkar.

Rahim kanserinin en sık verdiği belirti menopoz döneminde görülen kanamadır ve bu belirti nedeniyle yapılan parça alınması sonucunda tanı konabilir.

Aslında menopozda kanamanın çoğu durumda nedeni kanser değil atrofi, yani rahim iç tabakasının incelmesidir. Selim tabiyatlı olan bu durum daha sık görülse de yinede menopoz döneminde kanaması olan bir kadında rahim içinden kürtaj ile parça alınması ve bu biyopsi materyalinin patolojik incelemeye gönderilmesi tanı koymak açısından önemlidir.

Bazı durumlarda biyopsi neticesinde endometrial hiperplazi adı verilen ve bazı durumlarda ileride kansere dönüşebilecek lezyonlar görülebilir. Endometrial hiperplaziler basit atipisiz ve kompleks atipili şeklinde birbirinden ayrılmaktadır. Patologların mikroskopik incelemesine göre yaptığı bu ayrım tedavinin yönlendirilmesi açısından önemlidir.

Basit atipisiz hiperplazi progesteron ilaçları verilerek ve belli aralıklarla kontrol kürtaj biyopsileri yapılarak takip edilebilir. Kompleks atipili hiperplazi ise kansere dönüşme eğilimi nedeniyle sıklıkla rahimin alınmasını gerektirir.

Kilolu olmak, diyabet ve hipertansiyon hastası olmak, hiç doğum yapmamış olmak, tedavi edilmemiş polikistik over hastalığı olmak rahim kanseri açısından en iyi bilinen risk faktörleridir.

Rahim kanserinde tedavi ameliyattır. Tedavide esas amaç rahim ve yumurtalıkların lenf bezleriyle beraber ameliyatla çıkarılmasıdır ve çoğu durumda erken evrede yakalanan bu kanser türünde ileri bir tedaviye gerek duyulmaz.

İleri evrelerde ek olarak radyoterapi tedavisi gerekebilir.

Copyright @ 2019. Dr. Esra Özbaşlı.
Bu sitede yer alan içerik bilgi amaçlıdır. Doğrudan doktor tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.
Developed by Fikir Kahvesi