info@dresraozbasli.com
GEBELİK VE MİYOM

Gebelik ve Miyom

Gebeliğin miyomlara etkileri nelerdir?

Gebelik sırasında rahim hücrelerinde oluşan büyüme, ödem, rahimin büyümesi nedeniyle oluşan gerilme miyomların büyüklüklerini değiştirebilir. Gebelik sırasında miyomların %40'ında büyüklük açısından bir değişiklik olmazken %60'ının büyüklüğü değişmektedir. Gebe kaldığında 5 cm'den daha büyük miyomu olan her 3 kadından bir tanesinde miyom boyutlarının arttığı gösterilmiştir.

Miyomun büyümesi en çok gebeliğin ilk 3 ayı içinde olmaktadır. Bazı miyomlar bu hızlı büyüme nedeniyle beslenmelerinin bozulmasına bağlı olarak boyutlarının %10'u kadar küçülebilirler. Bu değişikliğe 'miyomun dejenerasyonu' diyoruz.

Miyomların gebeliğe etkileri nelerdir?

Tıp literatüründe miyomların kısırlık oranını artırdığı ve gebelik sırasında bazı sorunlara yol açabileceği yönünde çelişkili yayınlar mevcuttur. Kesin olarak bildiğimiz şey miyomu olan kadınların hem gebe kalma sürecinde hem de gebe kaldıktan sonra bazı riskleri taşıdığıdır. Miyomu olan kadınlarda bazı sorunların miyomu olmayan kadınlara göre daha sık görüldüğü gözlenmektedir. Bu sorunlar arasında düşük riskinin artması, plasentaya bağlı problemler, bebeğin büyümesinde gerilik olması, erken doğum riskinin artması ve bebeğin anne karnındaki prezentasyon (duruş) anormallikleri sayılabilir.

Copyright @ 2019. Dr. Esra Özbaşlı.
Bu sitede yer alan içerik bilgi amaçlıdır. Doğrudan doktor tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.
Developed by Fikir Kahvesi