info@dresraozbasli.com
35. HAFTA

Artık son 5 haftasınız. Bebeğiniz 35. haftada 2.4kg ve 46 cm civarındayken 39. haftaya geldiğinizde yaklaşık 48-53cm ve 3-3.6kg olacaktır. Bu haftalarda artık büyüdüğü ve hareket alanı da azalmış olduğu için tekmelerden ziyade dalgalanma ve dönme gibi hareketler hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin beyni hızla gelişmekle birlikte onu koruyan kafatası yumuşak kalır. Bu durum dar doğum kanalından geçişini kolaylaştıracaktır. Böbrerkleri artık tam gelişmiştir. Karaciğerleri de büyük oranda çalışmaktadır. Fiziksel gelişiminin büyük bir kısmı tamamlanmıştır. Bundan sonraki dönemde artık vaktini kilo almak ile geçirecektir.

Rahminiz neredeyse göğüs kafesinizin hızasına kadar büyümüştür ve iç organlarınızı sıkıştırmktadır. Pubik kemiğinizden rahminizin tepe noktasına kadar olan mesafenin uzunluğu yaklaşık gebelik haftanıza eşdeğerdir. Yani 35. haftanızda bu mesafe de yaklaşık 35 cm.dir.  Mesanenize yaptığı baskı sık sık idrara çıkma ihtiyacınızı da açıklayacaktır.

Bu haftalarda neredeyse tün sistemler gelişmiştir. Sadece sindirim sistemi henüz anne karnında beslenmesi olmadığından tam gelişmemiştir. Bebek doğduktan sonrası ilk yıl içerisinde hızla gelişecektir.

Copyright @ 2019. Dr. Esra Özbaşlı.
Bu sitede yer alan içerik bilgi amaçlıdır. Doğrudan doktor tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.
Developed by Fikir Kahvesi