info@dresraozbasli.com
20. HAFTA

Bebeğiniz bu haftada 14-16cm, 260gr civarındadır. Neredeyse bir muz boyundadır. Bu haftalarda sindirim sisteminin gelişimi için önemli olan yutma hareketini bolca yapıyor olacaktır. Ayrıca bağırsakları mekonyum denen siyah, yapışkan, sindirim ürünü olan bir madde üretecektir ki doğduğunda ilk yapacağı dışkı bu olacaktır. Doğduğunda ilk karşılaşacağınız bu siyah dışkı sizi korkutmasın bu tamamen normaldir.

Siz de şu anda neredeyse hamilelik sürecinizfde yolun yarısına gelmiş durumdasınız. Şu ana kadara öğrenmediyseniz bu haftalarda yapılacak ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. İştah artışını, kramplarınız, reflü, hazımsızlık ve halsizlik şiakyetleriniz devam edebilir. Artık büyüyen karnınız nedeniyle yataktan kalkmakta zorlanabilirsiniz. Ama işin bir de güzen yanı hamilelik hormonlarınıza bağlı olarak saçlarınız daha gür, tırnaklarınız daha güçlü olabilir ve her ikisi de daha hızlı uzayabilir. Ancak bu geçici bir etkidir. Ne yazıkki doğumdan sonra eski hızlarına geri döneceklerdir. Rahminiz bu haftada göbek deliğinizin hizasına ulaşmıştır. İlerleyen gebelik ve büyüyen bebekle birlikte vücudunuzun demir ihtiyacı artacaktır. Kırmızı et, ıspanak, nohut, mercimek gibi demirden zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Ayrıca 20 ile 24. haftalarda bebeğinizin anatomik gelişimini değerlendirmek ve bazı genetik hastalıklara yönelik ipuçlarını araştırmak amacıyla yapılan II. Düzey Ultrason incelemesi hakkında doktorunuzdan bilgi alıp yaptırmayı unutmayın.

Copyright @ 2019. Dr. Esra Özbaşlı.
Bu sitede yer alan içerik bilgi amaçlıdır. Doğrudan doktor tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.
Developed by Fikir Kahvesi