info@dresraozbasli.com
12. HAFTA

Tebrikler bebeğiniz artık bir limon büyüklüğünde yaklaşık 5,5 cm. Bu haftada refleksleri gelişmeye başlıyor. Ellerini açıp kapayabilir, kol ve bacaklarıyla itme, tekmeleme hareketleri yapabilir. Hatta siz hissedemeseniz de hıçkırıklar bile başlayabilir. Yüzü neredeyse tamamen oluşmuştur. Göbek kordonunda kan akımı başlamıştır. Organların büyük bir kısmı gelişiminini tamamlamıştır artık geriye büyümeleri kalmıştır. Ultrasonda hareketleri daha belirgin haldedir. Hatta bazı araştırmalar bu haftalarda ultrasonda izlenen hereketliliğin bebeğin ilerideki hareketliliğini de yansıtabileceğini söylemektedir.

Bu haftada rahiminiz leğen kemiğinin içerinden yukarı karın içine doğru büyümeye başlar. Beliniz kalınlaşmaya başlayabilir ve her zaman giydiğiniz pantalonlarınızın sıktığını hissedebilirsiniz.

 Kiloya dikkat! Genellikle bu haftalarda bulantıların geçmesi ve iştahınızın geri gelmesiyle birlikte kilo alımı hızlanabilir o yüzden sağlıklı ve kontrollü yemeğe dikkat.

Reflü, mide yanması, hazımsızlık, çarpıntı hissi bu haftalarda hissedebileceğiniz durumlar. Ara ara iç çamaşırınızda kokusuz beyaz bir akıntı da görebilirsiniz. Ancak bu durumlardan doktorunuzu haberdar etmeyi unutmayın. Akıntı ile hafif bir amniotik sıvı gelişini ayırtetmeniz mümkün olmayabilir. Şüpheniz olması halinde hemen doktorunuza başvurun.

13.haftayla birlikte ilk trimester bitmek üzeredir. Bundan sonra daha konforlu geçireceğiniz ikinci trimestere doğru yol almaktasınız. Hamileliğe bağlı birçok sıkıntı gerileyebileceği gibi düşük yapma riskiniz de ilk trimestere göre azalacaktır. Bu haftalarda eşinizle birlikte çevrenize bu mutlu haberi vermeyi değerlendirebilirsiniz.

13. haftada bebeğinizin parmak izleri oluşmaya başlar. Başı yaklaşık gövdesinin yarısı büyüklüğündedir ve göz kapakları gözleri korumak için kapalı durumdadır. Bağırsakları umblikal kordon içerisinde gelişirken bu haftalarda artık karın içerisine kendi yerlerine yerleşmiş olurlar. Cinsel organları da gelişmeye başlayacaktır ancak henüz ultrasonda görmek için erken bir dönemdir. Plasenta büyümekte ve ses telleri de gelişmeye başlamıştır.

Bu haftada göğüsleriniz kolostrum denen bebek için besin değeri çok yüksek olan onun doğduğunda alacağı ilk ve en önemli besini hazırlamakla meşguldür. Karnınız yavaş yavaş belirginleşmeye başlayabilir. Kabızlık, mide yanması, kokusuz beyaz akıntı gibi şikayetleriniz olabilir. Bu haftalarda hormonlara bağlı olarak cinsel istekte artış olabilir.

14. haftada bebeğiniz yaklaşık 8-9cm, bir limon boyutundadır. Bu haftada yüz kaslarını kullanamaya başlayarak yüzünü buruşturabilir, çişini yapabilir hatta baş parmağını emebilir. Genital organları artık tam olarak gelişmiştir. Tüm vücudunu sıcak tutabilmesi amacıyla vücudunu Lanugo adı verilen bir tüy kaplamaktadır.  İlerleyen haftalarda vücudunda yağ birikimi başlamasıyla birlikte bu tüyler döküler. Ayrıca her ne kadar doğuma kadar rengi belli olmasada saçları ve kaşları da bu haftalarda oluşmaya başlar. İhtiyacı olan oksijeni göbek koronundan alır ve solunum egzersizleri yapmaya doğum sonrasına kendini hazırlamaya başlar.

Bu haftada kendinizi biraz daha enerjik hissetmeye başlayabilirsiniz. Göğüslerinizdeki hassasiyet azalmaya başlayacaktır. Bulantılarınız ve sık idrara çıkmalarınız azalabilir. Artık rahminiz pelvik bölgeden çıkıp karın boşluğuna doğru büyümeye başlayacağı için karnınıoz da daha belirginleşebilir. Bu haftalarda Round Ligamanı Ağrısı dediğimiz rahminizi her iki yandan tutan bağlarda gerilmeye bağlı keskin ağrılar olabilir. Bu rahiminizin büyüdüğünün göstergesidir.

15. haftada bebeğiniz yaklaşık bir elma boyutundadır. Göz kapakları kapalı olsa da ışığa tepki verebilir. Bacakları uzamaya başlamıştır ve tüm eklemlerini oynatabilir. Doğduğunda hazır olabilmek adına nefes alma, emme, yutma egzersizleri yapar. Sürekli kollarını bacaklarını oynatma, tekmeleme hareketleri yapar ancak kiloısu henüz çok az olduğundan siz hissedemezsiniz.

Bu haftada diş etleriniz hormonlara bağlı olarak şiş, kızarık ve hassas olabilir.  Diş eti enfeksiyonlarının tedavi edilmeyip ilerlemesi halinde erken doğuma, preeklampsiye neden olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu yüzden iyi bir ağız hijyeni sağlamak, düzenli diş fırçalamak ve diş  hekimi kontrollerine gitmek gebelik döneminde çok önemlidir.

İlk trimesterde kilo alımınız belirgin olmamakla birlikte ikinci trimesterde bebeğinde büyümeye başlamasıyla birlikte sizin de kilo alımınız artacaktır. Bu dönemde haftalık kilo takiplerinizi yapmanız hızlı veya yavaş kilo alımınızı farkedip erken önlem almanızı sağlayacaktır. Haftalık kilo alımınız değişebilmekle birlikte aylık 1-1.5 kilogram civarında olması önerilmektedir. Günlük almanız gereken kalori aktivite seviyenize ve kilonuza göre değişmekle birlikte ikinci trimesterde günlük ekstra 340 kalori almanız önerilir.

Copyright @ 2019. Dr. Esra Özbaşlı.
Bu sitede yer alan içerik bilgi amaçlıdır. Doğrudan doktor tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.
Developed by Fikir Kahvesi